POP- KARIERA: UNM začenja z izvajanjem aktivnosti projekta

09.01.2023

Univerza v Novem mestu je  na javnem razpisu »Krepitev vloge kariernih centrov v celostni obravnavi študentov«, katerega namen je sofinanciranje nadaljnjega delovanja in nadgradnje kariernih centrov visokošolskih zavodov s spodbujanjem prilagojenih oblik pomoči posebnim skupinam študentov, pridobila finančna sredstva za sofinanciranje operacije "Prilagojene oblike pomoči karierne orientacije posebnim skupinam študentov Univerze v Novem mestu" oz. na kratko  POP-KARIERA.

Namen razpisa:

• izboljšanje odzivnosti izobraževalnega sistema za potrebe trga dela in s tem povezano usklajevanje znanj in pričakovanj mladih.

Cilji javnega razpisa:

• spodbujanje celovite visokokakovostne karierne orientacije skozi celoten študijski proces od vpisa do zaposlitve,
  • usklajevanje pridobljenih znanj študentov s potrebami na trgu dela,
  • spodbujanje prilagojenih oblik pomoči posebnim oblikam študentov.

Ciljna skupina:

posebne skupine študentov, kamor uvrščamo:

• študente s posebnim statusom,
  • študente s posebnimi potrebami,
  • študente v stiski, ki lahko negativno vpliva na duševno zdravje,
  • študente, ki so podvrženi nasilju, ki pomeni poseg v telesno in psihično integriteto osebe,
  • študente s skrbstvenimi obveznostmi,
  • študente z drugimi osebnimi okoliščinami,
  • druge netradicionalne skupine študentov.

V namen podpore bodo študenti  aktivno vključeni v aktivnosti projekta, ki bodo prispevale k sprejemanju in razumevanju drugačnosti in ozaveščanju enakopravne obravnave vseh študentov ter lajšale prehod na trg dela.

Izvedene bodo naslednje aktivnosti:

• POSVET »Lepo je biti POP študent– drugačnost nas bogati«;
  • Tematske DELAVNICE, ki bodo obsegale vsebine namenjene: preseganju stereotipom, predsodkom in diskriminaciji; krepitvi ničelne tolerance do različnih pojavnih oblik nasilja; krepitvi medsebojnih odnosov, komunikaciji in reševanju konfliktov; razumevanju medkulturne raznolikosti ...
  • Študentsko TUTORSTVO za posebne skupine študentov;
  • »POP- zgodbe«: osebne zgodbe predstavnikov posebne skupine študentov/diplomantov, objavljene v obliki zgodbe ali videa na spletni strani kariernega centra;
  • »POP-kavarna«: organizirana neformalna druženja študentov z usmerjenimi diskusijami o sprejemanju in razumevanju drugačnosti;
  • Seminarske in raziskovalne naloge: obravnava tematike sprejemanja in razumevana drugačnosti pod vodstvom mentorjev v okviru predmetov študijskih programov;
  • POP – info točka: informiranje o programu projekta.

Tekom projekta bo vzpostavljena mreža strokovnjakov iz lokalnega, nacionalnega in mednarodnega okolja, ki imajo izkušnje in znanja za delo s posebnimi skupinami študentov. S tem bomo krepili komunikacijo z namenom izmenjave informacij, izkušenj in posredovanja znanj.

Študentje, spremljajte nas z novostmi in zanimivostmi o projektu na spletni strani in na družbenih omrežjih. Prav tako vas prijazno vabimo k sodelovanju.

Z vami bova:

Vodja projekta: doc. dr. Mojca Blažič, vodja kariernega centra

Strokovna sodelavka na projektu: Tanja Mrak, karierna svetovalka

Za več informacij in sodelovanje kontaktirajte Karierni center Univerze v Novem mestu.